News

The Miami Valley Conference web site features a number of Home Page stories which can be read below.  In addition, an even larger number of stories can be found by clicking on the "In The News" link above.  These stories come from school web sites, local newspapers, and other media sources.  Keep up-to-date on your local teams and athletes by periodically checking this "In The News" link above.  Also, follow Twitter at SID@KDunnette and Facebook by clicking HERE for immediate sports news.

The 2013-14 swim season was a memorable one for the Stingers' boys' swim team, and the accolades continue to roll in.  It was announced recently that the 200 Medley Relay team of Matthew Marquardt, Pearce Kieser, Jason Guo, and Panos Skoufalos earned NISCA (National Interscholastic Swim Coaches Association) All-American status!  All-American Awards are given to the top 100 athletes in each event or relay determined by time and encompassing all states and all divisions across the country.  Read more HERE.   In addition, the boys' team also received the NISCA Boys Silver Scholar Team Award.  The award recognizes teams achieving academic success as well as athletic success in the pool.  The award is based on the average cumulative GPA of the entire team of 12 or more swimmers.  Read more HERE.  Congratulations!

FOOTBALL

CHCA (#1 in Division V)

Clark (#9 in Division V)

North College Hill (#10 in Division V)

Summit Country Day (#1 in Divisions VI-VII)

Cincinnati Country Day (#2 in Divisions VI-VII)

St. Bernard (#6 in Divisions VI-VII)

Cincinnati Christian (#7 in Divisions VI-VII)

Lockland (#9 in Divisions VI-VII)

BOYS' SOCCER

Seven Hills (#1 in Division III)

Cincinnati Country Day and Summit Country Day (#2 in Division III)

CHCA (#6 in Division III)

Cincinnati Christian (#8 in Division III)

Clark Montessori (#10 in Division III)

GIRLS' SOCCER

Summit Country Day (#1 in Division III)

Cincinnati Country Day (#2 in Division III)

CHCA (#6 in Division III)

Cincinnati Christian (#7 in Division III)

Seven Hills (#8 in Division III)

GIRLS' VOLLEYBALL

CHCA (#4 in Divisions III-IV)

Cincinnati Christian (#8 in Divisions III-IV)

BOYS' GOLF

Seven Hills (#2 in Division II)

CHCA (#8 in Division II)

Summit Country Day (#9 in Division II)

GIRLS' GOLF

CHCA (#3 in Division II)

Cincinnati Country Day (#6 in Division II)

Summit Country Day (#7 in Division II)

Cincinnati Christian (#9 in Division II)

BOYS' CROSS COUNTRY

Summit Country Day (#3 in Divisions II-III)

Clark Montessori (#10 in Divisions II-III)

GIRLS' CROSS COUNTRY

Summit Country Day (#5 in Divisions II-III)

GIRLS' TENNIS

Seven Hills (#2 in Division II)

Summit Country Day (#3 in Division II)

CHCA (#6 in Division II)

Cincinnati Country Day (#7 in Division II)

Seven Hills' Brian Goertemoeller was among this week's finalists for JJ Huddle's golf Player of the Week, announced August 18.  Congratulations!

Summit Country Day's Kathryn Adams is among the finalists for JJ Huddle's girls' tennis Player of the Week, announced April 25.  Vote HERE.

The Enquirer All-City recipients were announced on July 5, and the Miami Valley Conference was certainly well represented. For a look at the complete list of All-City pdf's, including Honroable Mention recipients, click HERE.

In baseball, CHCA's Cameron Varga (Division III) and Cincinnati Country Day's Cam Alldred (Division IV) were named Players of the Year, while CHCA's Jeff Keith and Cincinnati Country Day's Tim Dunn were named Coaches of the Year.  Other DIII First Team recipients included CHCA's Balke Swanger and Kyle Davis and Summit Country Day's Doug Compton and Eric Terry.  Division IV honorees included Cincinnati Christian's Isaiah Haley, Andrew McGuffey, Jacob Knueven; New Miami's Brannen O'Shea, Randy Lipps, and A.J. Kellum; Seven Hills' Chris Brenning; Lockland's Jason Dowell, and Cincinnati Country Day's Ronald Allen.

In girls' track and field, North College Hill's Jazmin Smith was named the Runner of the Year in Division II, while Cincinnati Country Day's Shelley Menifee was named DIII Athlete of the Year.  In addition, the Lady Indians' Steve Conner was named Coach of the Year.  Other First Team selections included Summit Country Day's Ellie Adams, Esther Gault, Sophie Adams, Margo Dailey, Olivia Adams, Emily Ray; Lockland's Neah Brown; and Seven Hills' Alayna Choo.

In boys' track and field, Summit Country Day's Mason Moore was named Division III Athlete of the Year and the Knights' Kurtis Smith earned Coach of the Year honors.  Additional First Team honorees included Clark Montessori's Ian Turner; Summit Country Day's John Murdock, Patrick Schiess, Kyle Fisk, Stewart Spanbauer; Cincinnati Country Day's Darryn Jordan; Cincinnati Christian's Kameron Antwine and Andrew Spies; Lockland's Mamadou Ba, Von Brown, JaQuan Short, and Eric Phillips.

In boys' tennis, Cincinnati Country Day's Asher Hirsch was named Player of the Year in Division II, while the Indians' Patrick Wildman and Kevin Yu earned Doubles Team of the Year honors.  The Indians' made it a clean sweep as Matt Dektas was named Coach of the Year.  Other First Team recipients included Cincinnati Country Day's JJ Wolf and Shaheel Mitra; Seven Hills' Jacob Stavsky, Henry Chavez, Zack Abraham, Sam Ellis; and Clark Montessori's Chris Bak.

In softball, First Team selections included Cincinnati Country Day's Missy Dieckman-Meyer, CHCA's Cassidy Yeoman, and Lockland's Samantha Harrod.

View Older News Articles in the News Archive